16 Ekim 2010 Cumartesi

ilk tiksinç espriyi dişleri en güzel olanınız yapsın ulen!

                                                    hayınsın! vicdansızsın!


^^ 40 gün 40 gecedir çeşitli yerlerden zırt pırt duyurduğum gibi, kazık kadar halimle (24,5) , tee ilkokulda yakama yapışıp bu yaşa kadar bırakmayan lanet olasıca "bugs bunny" dişlerinden ve artık çeneme yaptığı ağrılardan kurtulmak için gidip kendimi bile bile, deli şeyetmişcesine, öyle de bir isteriklikle yani, ortodontist önüne attım. dedim "komple söküyor musun, kafamı mı değiştiriyorsun ama nolusun artık beni bu sevimli surattan ve seda sayan-ebru gündeş benzerliği çemberinden kurtar!". (based on true story)


^^ tabi bu öyle doktor önüne kendini atmakla olmuyor. malum duruma göre 1.5-2 sene sürecek, pahalı bir tedavi olduğu için önüne atılacak doktor bulma süreci önemli. ben genel olarak epey tırmalandım netten kişisel deneyimleri incelerken ,o yüzden bu post biraz da böyle rehberimsi bişey olsun.


^^ bir kere böyle bir tedaviye ihtiyacınız varsa ve karar da vermiş gibiyseniz işe "ortodontist" tanımakla başlayın. randevu alıp gitmek,muayeneyi ve içerideki aletleri-düzeni görmek, belgeleri-diplomaları incelemek, yapılacak tedavi ve kullanılacak malzeme hakkında konuşmak, doktorla dialog kurmak çok önemli. bu arada çoğu doktorda yat-yelken sevdası var, illaki muayenede bir yelken figürü, dalgalı deniz fotoğrafı, deniz feneri posteri, deniz kabukları, dalga sesi müziği gibi şeyler oluyor şaşırmayın. ne deniz tutkusuymuş arkadaş diye şaşırdım da ben o bakımdan. 


^^ bu braket denen şeyler (dişin üzerine yapıştırılıp içinden tel geçen minik parçalar) tedavi masrafının bel kemiği. metalden porselene, safirden altına kadar çeşitleri var. kadın ortodontistler kesinlikle olaya estetik yönünden bakamıyorlar ve inatla "metal olmalı aaa" diyerek insanı sinir ediyorlar. üstelik çoğu doktorun "metallerle tedavi daha iyi sonuçlanıyor" demesine aldanmayın, adam gibi doktor bende olduğu gibi "porselen" olanlarla da işini yapar. ha evet tabiki de porselenlerin kırılma olasılığı yüksek ama şeffaf oldukları için çok fazla dikkat çekmiyorlar. fiyatlar metallerde 3500 TL, safir malzemede 7 bin TLye kadar çıkıyor. porselenler de kalite kalite olmakla birlikte bu iki ücretin arasında. tabii bu biraz da doktorun aç gözlü olup olmamasına ve nakit/taksit ödeme durumuna göre değişiyor. ay borsa haberlerini sunan ciddi kadınlar gibi oldum sebastian koş renkli otriş neyim getir bana bu kasvet dağılsın aa!


^^ tamam işin sıkıcı maddi kısmını geçtikten sonra gelelim dişlerin çekilip çekilmeyeceği kısmına. bunun için doktorunuz sizden röntgen istiyor ve sonrasında ona acıklı gözlerle bakarken cart diye " 4 nolu dişler gidiyor" diyor. ben önce aradaki "nolu" kısmını duymadığımdan 4 dişim gidecek sandığım için ufak çaplı bir baygınlık yaşadım. bu yaşa kadar hiç diş çektirmeyen insana 2 diş yeminle evlat acısı gibi koyuyor. sonra tabi titreye titreye gidilen dişçi, ( ortodontistler diş çekmiyor genelde), dişetinin çeşitli yerlerine haşırt diye yapılan uyuşturucu iğne ve sonrasında tatlı bir sarhoşluk ve katur kutur sesleri arasında veda edilen 2 diş! bu arada o uyuşturan iğne dudakları önce ajda pekkan kıvamına getirip sonrasında abartıp angelina'ya çeviriyor. ben üst dudağım kıvrılmaktan burnuma değdiği an bıraktım aynadan kendimi izlemeyi. 


^^ birkaç gün dişsiz gezmek sinir bozucu. ulen sadece üstten 2 diş gitti ne hevesliymişsin çemçük ağız olmaya diye söylenip durdum kendime çünkü konuşma epey bozuluyor. yemek yerken de ufak ufak lokmalarla yemek lazım. "kuş beslenmesi" olayına yavaş yavaş geçiş bu. malum braketlerle hayvan gibi hamburger, dürüm, pizza ısırmalar olmayacak artık. 


^^ braket takılması epey kolay bir iş. pek acımıyor ama ağzı iyice açmak için dudakların iki yanına takılan plastik tutamaç gibi şeyler minnacık ağzı julia roberts ağzına çeviriyor bir süre sonra. o değil de ajda-angelina-julia derken dudaklarım resmen karakterini kaybetti lan!


^^ hah işte burası zurnanın zırt dediği yer.. şu anda 4.5 saattir braketliyim ve ne yazık ki damak destekli kısım yüzünden çiğnemede sorun olmasa da yutamadığım için 3 çeşit yemeğin olduğu sofradan sadece yogurt ve çorba yiyebilerek, gözümü de yemeklerde bırakarak kalktım. doktoruma göre bu geçici bir şey. bana kalsa oh gayet 36 bedene inmek için süper fırsat ahaha. gerçi karşımda insanlar löp löp yemek yerken en fazla 3.günde ben bu duruma bir çözüm bulurum. koca 1.5 sene yoğurtla çorbayla mı geçermiş? insanın gözü döner hart diye yanındakinin koluna bacağına saldırırsın o açlıkla yemin ediyorum. şimdi yenmesı kesinlikle yasak olanlar listesini de yazmam lazımdı ama cidden çok sıkıcı. bu süre içinde lokum yiyip, kola içtiğini görürsem ağzını burnunu kırarım sebastian o kadar diyorum. 


^^ bunun daha 1.5 yılı var. o yüzden ara ara yazarım ilginç şeyleri. gidip ne yiyebilirim ona bakayım ben. 


çav çav!

7 isyancı:

Modafobik dedi ki...

Gayet diş odaklı bir yazı olmuş, ehem :D Yahu beim de normal şartlarda tel takmam gerekiyordu korktum yavs, nasıl bir erkeğim, utanıyorum! -.- Ama ben yamuk dişlerimle de memnunum hıh, ama kesinlikle altın braket isterdim, apaçi stayla! :D ihihi (:

stuven dedi ki...

öncelikle geçmiş olsun. ben pek sabırlı değilim bu konuda yaptıramazdım :) helal olsun diyorum :))

marléne the third dedi ki...

görsele takılıyoruz ama sağlıklı,düzgün dişler daha önemli aslında o yüzden bu eziyet :)
ahaha altın braket kabus resmen!

marléne the third dedi ki...

@ stuven : teşekkürler :) ben de çok sabırsızım sanırım tedavi bitince derviş sabrına erişmiş olacağım :)

pinksatellite dedi ki...

1.5 sene iyi gene, 3.5 seneye yakın taktım hem braket hem damaklı zımbırtı. sabrın sonu selamet, hayırlısı uğurlusu olsun diyorum :D

marléne the third dedi ki...

@pink : gece rüyamda braketlerim çıkmış düşmüş yatağa alıp geri takıp devam ediyordum uykuma uyku içinde :D ahaha daha ilk günden böyle rüyalar görüyorsam hayırlısı olsun cidden :)

NzN dedi ki...

ben yıllardır kaçıyorum bu olaydan ki sen kazık kadar sayılıyorsan ben çoktan çakmışım kazığı...
20 yaş dişlerin sıkıştırmasıyla yamulan haliyle mutlu mutlu yaşıyoruz...

Yorum Gönder

isyanım VII.Henry'e!!